Młodzież i dorośli
Krakowskie Jasełka Rodziny Malików
program artystyczny
Przedstawiając naszą szopkę przypominamy o ich genezie — zanim zaczęły powstawać z myślą o dorocznym konkursie były teatrzykami odgrywanymi w okresie Bożego Narodzenia.
Szopki krakowskie wpisały się w świąteczny pejzaż Krakowa. Szopkarsko — jasełkowa tradycja rodziny Malików sięga już 4 pokoleń. Pradziadek Walenty Malik, jego syn Włodzimierz, z całymi rodzinami odgrywali malowniczy spektakl oparty na „Betlejem Polskim”, rozbrzmiewający kolędami, grany w baśniowo pięknych szopkach krakowskich, których byli twórcami.
W 2002 roku udało nam się wskrzesić rodzinną tradycje. Trzej Królowie, Król Herod, Krakowiacy, Żydzi, Górale dowiadują się o narodzinach Pana Jezusa. Scenerią jasełek jest najprawdziwsza, piękna szopka krakowska, której autorką jest prawnuczka Walentego Malika Rozalia. Autorką kukiełek jest rzeźbiarka Anna Malik. Przedstawieniu towarzyszą grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki, znane i te zapomniane.
Szopka krakowska rodziny Malików przedstawiana była między innymi:
- w Anglii w roku 2002 i 2003 między innymi w Ambasadzie Polskiej w Londynie oraz dla Towarzystwa Polsko — Szkockiego w Edynburgu, zawsze przyjmowana była z wielkim wzruszeniem i zachwytem.
- w latach 2003–2006 odgrywaliśmy ją także w Krakowie w kawiarni Cafe Szafe na ul. Felicjanek
- w roku 2006 przedstawialiśmy szopkę w Budapeszcie na zaproszenie Towarzystwa Polsko-Węgierskiego przy wsparciu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i w Muzeum Mehoffera w Krakowie
- w roku 2007 Szopka przedstawiona została w szpitalach w Lodzi, Opolu i Częstochowie.
- w styczniu 2008 szopka została zagrana w Cafe Camelot i na Salwatorze na zaproszenie ks. Proboszcza Stefana Misińca.
Nasze ostatnie przedstawienia objęte były patronatem medialnym Radia Kraków i miesięcznika Karnet.
W przedstawieniu biorą udział:
Rozalia Malik — śpiew, role żeńskie, klawisze
Andrzej Malik– śpiew, role męskie
Anna Malik — animacja lalek
Cecylia Malik – skrzypce
Czas trwania: 55 minut