Sen o planecie

spek­takl eko­log­iczny dla młodzieży

Głównym bohaterem opowieści jest Andrzej – młody chłopak, który budzi się w świecie, gdzie jest jedyną ocalałą osobą po serii katas­trof eko­log­icznych.

   Ziemia, która niegdyś była pełna życia i kolorów, stała się surową, bezl­i­tosną pustynią, w której przetr­wanie wydaje się niemożliwe. Glob­alne ocieple­nie, gwał­towne zjawiska pogodowe oraz wsze­chobecny smog spraw­iły, że życie na planecie przes­tało ist­nieć.

   W tym pozornie bez­nadziejnym świecie Andrzej spo­tyka niezwykłych towarzyszy – posta­cie znane z pol­skiej kul­tury i leg­end, które przy­by­wają, aby mu pomóc i przekazać ważną lekcję. Pojaw­iają się Lajkonik z Krakowa, skrzat z Wrocławia, poz­nański koziołek, Syrenka warsza­wska i Nep­tun z Gdańska. Każda z tych postaci sym­bol­izuje wartości i dziedz­ictwo, które mogą zostać utra­cone, jeśli nie zad­bamy o naszą plan­etę.

   Podróż Andrzeja i spotka­nia z leg­en­darnymi posta­ci­ami mają na celu uświadomie­nie zarówno jemu jak i wid­zom, jak ważne jest dbanie o środowisko już teraz, nie odkłada­jąc tego na przyszłość. Poprzez mag­iczną podróż, wid­zowie będą mieli okazję zrozu­mieć, jakie kon­sek­wencje może mieć nasze dzi­ałanie lub jego brak dla przyszłych pokoleń oraz jakie kroki musimy pod­jąć, aby uniknąć takiego losu, jakiego doświad­czył główny bohater przed­staw­ienia.

   Spek­takl nie tylko w sposób emocjon­alny przed­stawia prob­lem degradacji środowiska, ale również (a może przede wszys­tkim) edukuje, jakie dzi­ała­nia mogą być pod­jęte, aby zapo­biec dal­szemu niszcze­niu Ziemi. Opowiada skąd się bierze smog, jaki ma wpływ na ludzi i środowisko i jak można z nim wal­czyć. Młodzi wid­zowie dowiedzą się też, jak ważne są seg­re­gacja odpadów i recyk­ling.

   Na końcu okazuje się, że ten upi­orny świat był jedynie snem, ale jego przesłanie jest niezwykle ważne i poucza­jące. To prze­stroga przed tym, co może nas spotkać, jeśli nie pode­jmiemy odpowied­nich dzi­ałań, oraz zachęta do akty­wnej ochrony środowiska.

 

Sce­nar­iusz i reży­se­ria: Alek­san­dra Kowal­czyk

Scenografia: Maria Maj

Muzyka i dźwięk: Michał Mach

Wys­tępuje 3 aktorów

Czas trwa­nia: 60 minut

Wyma­gania tech­niczne: stan­dar­d­owe oświ­etle­nie, nagłośnie­nie z  możli­woś­cią podłączenia 3 mikro­portów i odt­warza­cza mp3 ze sceny, dostęp do źródła prądu, 3 stoły, 4 krzesła
 

Spek­takl adresowany do młodzieży w wieku 1015 lat